SSaki- kręgowce karmiące młode mlekiem. Drukuj Email
Oceny: / 5
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Renata Kołosowska   
12.01.2010.

Do ssaków zalicza się zwierzęta o bardzo zróżnicowanych cechach budowy, żyjące we wszystkich środowiskach na Ziemi.

Ssaki należą do jednej z ośmiu gromad kręgowców. Liczba gatunków (około 4500) ssaków znacznie ustępuje innym grupom zwierząt, jednak ssaki doskonale zaadaptowały się do życia w różnych warunkach siedliskowych i klimatycznych. Żyją na lądzie w klimacie gorącym i zimnym, w morzach, a nawet wznoszą się w powietrze. Samice ssaków karmią swoje młode mlekiem i troskliwie je chronią. Skóra prawie wszystkich ssaków pokryta jest sierścią. Charakteryzują się stałą temperaturą ciała i większą niż inne zwierzęta objętością mózgu. Szkielet ssaka służy jako podpora ciała i chroni ważne dla życia narządy wewnętrzne. Ponadto mięśnie wprawiające zwierzę w ruch, także przymocowane są do szkieletu. Dorosły ssak, czy to mysz, czy też koń, posiada około 200 kości. Podstawowe układy narządów wewnętrznych zwierzęcia, takiego jak koń, odpowiadają za trawienie, wydalanie resztek z organizmu i rozmnażanie. Czaszka chroni mózg, a ważne narządy zmysłów, takie jak oczy, uszy, nos i usta połączone są układem nerwowym zwierzęcia.

 

Występowanie i budowa ciała ssaków

Ssaki, podobnie jak ptaki są zwierzętami stałocieplnymi. Dzięki temu opanowały wszystkie środowiska na kuli ziemskiej. Większość gatunków żyje na lądzie. Niektóre prowadzą życie nadrzewne, jak małpy, inne przystosowały się do życia w glebie, jak kret, lub mają zdolność latania, jak nietoperz . Część gatunków, np. walenie-rząd ssaków przystosowała się do życia w wodzie. Ciało ssaków pokrywa gruba skóra, której charakterystycznym wytworem są włosy. Są one jedną z cech budowy, które pomagają ssakom w utrzymywaniu stałej temperatury ciała. Innymi wytworami skóry, występującymi u niektórych ssaków, są pazury lub paznokcie, rogi, łuski i kopyta. W budowie zewnętrznej ssaków wyróżnia się: głowę, tułów i cztery, najczęściej pięciopalczaste kończyny. Większość ma również ogon. Kończyny ssaków wykształcone zależnie od sposobu poruszania się i warunków życia. Służą zwierzętom do chodzenia, jak u psa lub niedźwiedzia, do grzebania w ziemi-u kreta, do latania-u nietoperza, do skakania-u wiewiórki, do chwytania-u małpy i do pływania-u walenia.

 

Rozmnażanie i rozwój ssaków

Ssaki są zwierzętami rozdzielnopłciowymi i większości żyworodnymi. Oznacza to ze cały rozwój zarodka odbywa się w organizmie samicy. Dzięki temu ma on zapewniony m. In. Stały dopływ tlenu oraz potrzebnych substancji  odżywczych. Potomstwo ssaków może się rozwijać  niezależnie od warunków zewnętrznych, co umożliwia tym zwierzętom zasiedlanie różnorodnych środowisk na kuli ziemskiej.

Młode rodzą się w różnych ryjówka stopniu rozwinięte. Jedne są bardzo niesamodzielne i wymagają długotrwałej troskliwej opieki rodziców( noworodek człowieka), inne tuz po urodzeniu  są zdolne do samodzielnego poruszania się i odżywiania ( np. źrebię).

Wszystkie noworodki ssaków łączy jedna cecha - na początku życia ssą mleko matki- stąd nazwa „ssaki". Mleko jest wytwarzane przez specjalne narządy u samic- gruczoły mlekowe.

 

Warto wiedzieć 

Ssaki to zwierzęta o bardzo różnych rozmiarach. Ryjówka etruska ma zaledwie 4 cm długości i masę około 2 g, a płetwal błękitny osiąga  długość do 30 m i masę do 160 ton.

  pletwal_bl.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Australii żyją dziobaki i kolczaki- ssaki, których młode wykluwają się z jaj, później jednak odżywiają się mlekiem matki jak inne ssaki.

dziobak.gif

Zmieniony ( 13.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »